tavla online

Tavla, bilinen en eski masa oyunu, tarihinin Mezopotamya’da neredeyse 5000 yil önce baslayan bir ilginçtir. Oyunun çok sayida varyasyonlari tavla tarihi boyunca diger kültürler tarafindan kabul edilmistir. Arkeologlar tavla ilginç geçmisi kesfetmek gibi eski uygarliklarin kalintilari birçok benzer oyunlar kesfetmeye devam.

Tavla için gerçek adi anlamina gelen bir Galli terim geliyor “wee savas.” Ancak, tavla tarihinin birçok farkli isim ve sürümleri yansitir. Aristokrasi ve Misir ve Yunanistan köle nüfus adinda bir oyun oynadi “senat.” Romalilar ikiden üçe zar sayisi degisti ve “bac gamen” ya da denir “geri oyun.” Roma uygarligi itibaren, tavla tasindi tekrar “Takhteh Nard” veya “Wood Savasi.” Haçli Seferleri sirasinda adli bir oyunda iki zar ile oynanan Pers, için, Anglo Sakson asker ve tüccarlar henüz “Tablolar” veya “Tabula adli baska bir versiyonu oynadi . ”

Tavla tarihi boyunca, Kilise oyun yasagi birkaç kez denedi, ama her zaman basarisiz oldu. Kardinal Woolsey, 16. yüzyilda, bütün bölümler oyun arama, yanmis siparis “seytanin çilginlik.” Kurulu her türlü kir veya kuma çizilmis ve küçük çakil taslari ile oynanan olabilir çünkü panolari, ancak, ise yaramaz Yanan. Zar genellikle el yapimi ve kolay bir kisiye gizli veya birinin evinde gizli edilebilecek kadar küçük. Ayrica, Ingilizce çok zeki ve bir katlama kitap olarak tavla kurulu gizlemeye karar verdi. Yenilikçi isçilik bugün kullandigimiz kurulu hala belirgindir.

Edmund Hoyle, ünlü yazar ve gamesman, orta 1700 yilinda tavla kurallarini ve tarih belgelenmistir. Ingiltere’den kolonistler satranç ve saatler diger masa oyunlari ile birlikte, Amerika’da evlerine tavla getirdi. Tavla oyununun Viktoryen dönemde bazi popülerlik kaybetmesine ragmen, hizli bir sekilde göründü ve 20. yüzyilda güç kazandi. Su anda, bilinmeyen bir mucit oyuncu katlama küpü miktari ile bahis onlarin ilk çogalmaya firsat sunuyor katlama küpü, gelistirmistir. Tabii ki, bazi strateji ve deneyim katlama küpü kullanmadan önce gereklidir.

Turnuvalar, kitap, dergi, ve kulüpleri simdi tavla tarihinin bir parçasidir. Internet üzerinde oyunun tanitimi daha büyük bir ölçüde onun popülaritesi artmistir. Tavla beceri ve sans bir hizli tempolu, zorlu ve eglenceli bir oyundur.