oyun programlama – temel yapisini ve oyun uygulama programi unsurlari

Video oyunlari muhtemelen yazmak için en zor programlardir. Bir oyun programi çok karmasik ve her yerinde kendi içinde bir sürü is ihtiyaci bir parçasidir. Ne programi baska türlü farkli kilan programin her parça ekran, Kulaga ne kadar, ya da nasil bir oyuncu oyunda etkilesim görüntülenir ne katki olacaktir. Bir oyun uygulama temelde, oyuncu giris alarak bir nesnenin geometrisi hesaplanirken, çarpisma algilama yerine, yapay zeka bilgisayar ve sahne sunulmasi gibi komutlari tekrarlar sadece sürekli bir döngü. Bir oyun programina gider bir çok sey kesinlikle vardir. Herkesin kolayca karisik ve nasil ve nerede baslamak için merak neden budur.

Bir oyun uygulama olusur nasil bilmek tamamen bir video oyunu yapmak için bilmek isteyen birisi için iyi bir baslangiç. Oyun gelistirme çok uzun bir süreçtir ve programin her parça yapilir ve nasil tüm yapisina uygun olmalidir tam olarak bilmek gerekir. Bununla birlikte, size oyun olusturan tüm unsurlari ve parçalari eklemeye baslayin böylece oyun programin temel yapisi veya çerçeve insa ederek baslamalidir.

Asagidaki tipik bir oyun uygulama olusturmak özetliyor:

1. Baslatma. Bu programin ilk birkaç kodlari. Bir oyuncu oyun uygulama her çalistiginda bu kodlari yapilmaktadir. Bir pencere veya bir arayüz oyunun ana ekrani içerir olusturulur yerdir. Daha sonra, grafik, ses ve ag arayüzleri baslatilir. Küresel degerler baslatilir Burasi ayni zamanda, anilar, tahsis edilen kaynaklarin yüklenir ve varsayilan oyun yapilandirmalari ayarlanir. Bazi oyunlar oyuncular yapilandirma ayarlarini degistirmek için izin vermek için baslamadan önce görüntülenen bir seçenekler menüsü var. Bu menü için kodu, programin baslatma bölümünde yerlestirilebilir.

2. Ana Oyun Döngü. Oyun döngü baslangici tüm eylem basladigi ve uygulama bir sonraki çerçevenin sunumu yapmak üzere tüm gerekli seyleri hazirlamak için basladigi yerde. Bir sonraki çerçeve sunulmustur sonra oyuncu oyundan çikmak için karar verene kadar, oyun döngü devam eder. Oyun döngü geçerli oyun devlet tarafindan belirlenir boyunca ne olur. Bir oyun Devlet, menü, bir seviye, ya da kesme sahnesi olarak bir sey olabilir.

3. Oyuncu Giris. Bir fare, klavye, joystick ya da oyun konsolu kontrol cihazi bir oyun etkilesim için bir oyuncu için gereklidir. Bir oyuncu bir giris cihazi ile oyun karakterlerini kontrol edemez eger bir oyun bir video oyunu olamaz. Çalar giris alinir ve islenir veya oyun mantigi ve oyunun AI bölümünde kullanilmak üzere tamponlu oldugu oyun programi çalar giris kesittir.

4. Oyun Mantik ve AI. Bir oyun programinda yazilacak kodlari çogu bu bölümde yer alir. Bu bir oyun gelistirici yaraticilik tüm oyun program bu çok büyük bölümünde kodu ile kod yazilir arsa kavrami ve oyun için her sey koymak yerdir. Oyun tasarimi fizik sistemi, yapay zeka, çarpisma algilama, vektör ve matris hesaplamalari ve etkileri sistemi ile gerçege getirdigi olacak yerdir. Yapilacak islemler ve bu bölümde yürütülür kodlari su anda oyun durumu ne baglidir. Karakter “Dünya Haritasi” alanina yürüyor ise, çarpisma algilama karakter nesne ve “Dünya Haritasi” nesne arasinda yapilir, klasik tarzda RPG örnegin söyleyin. Karakter yol boyunca düsmanlari karsilasilan, oyun devlet Savas Event Dünya Haritasi kayacak ve sira tabanli hesaplamalari oyun mantigi yapilmaktadir.

5. Sahne Rendering. Oyunun mantigi bölümünde kendi hesaplamalari bittikten sonra, çikis render bölümüne getirilir. Bir oyun her nesne koordinatlari, yönlendirme, hareket, animasyon ve oyun kendi etkilesimi temsil veri kendi karsilik gelen belirledi. Bu veriler daha sonra nasil bir çokgen veya görüntü yüzey veya nesne ekranda görüntülenir ile ilgili etkileri belirleyecek. Rendering yazilim tabanli bir motor kullanarak veya HAL (Donanim Soyutlama Katmani) ile donanim kullanarak ya yapilabilir

6. Kapatma. Bir oyuncu oyunu çikmak için karar ne zaman kodlari bu set yürütülür. Bir oyuncu tamamen oyundan çikmak için önce, tüm kaynaklari, serbest birakilir bellek ayirmanin ve sistem herhangi bir geçici veri silinir. Oyun için uygun bir kapatma uygulamak her kullanicinin bilgisayarina saglikli tutmaya yardimci olacaktir.