nba vs euroleague

ABD profesyonel basketbol çevreleyen endise önemli bir alan uluslararasi rekabete karsi karsiya getiren son zaferler önemli eksikligidir. Dört yillik Dünya Sampiyonasi turnuvasinda, bir Amerikan ekibi 1994 yilindan bu yana ve 2000 yilindan bu yana Olimpiyatlari’nda altin madalya kazanmak için basarisiz oldu.

Saitama, Japonya’da düzenlenen Dünya Sampiyonasi 2006 yarismada, takim sadece bir bronz madalya kazanan, üçüncü sirada gelir basardi. 2004 Atina Olimpiyatlari ayni sonucu üretti. Iç anlasmazlik kusatilmis bir ekip altinci yerlestirilmis olarak WC turnuva IN 2002 Indianapolis,,, uluslararasi bir turnuvada bir Amerikan mangasi tarafindan tarihinin en kötü gösteren felaket oldu.

Fanlar ve yorumcular dis rekabet hakim degil için “tembel” oyuncular lambasting döner almis gibi olaylarin bu da el sikma ve sert elestiri bir alem üzerinde getirdi. Sorunu çözmek için önerilen “çözüm” hiçbir eksiklik oldugunu söylemek yeterlidir. 2008 Olimpiyatlari için hak kazanmak için 2007 WC turnuva 2 Eylül ile Las Vegas, NV, Agustos 22 ev sahipligi planlaniyor. Daha sonra ne olacagini görecegiz.

Tutarli bir tema burada – ABD artik basketbol büyük bir avantaja sahip. Uzun ABD profesyonel oyuncular bir grup sadece göstermek ve kolayca uluslararasi rakipler meyilli olabilir günler vardir gitti. O dönemin Magic Johnson ve tarihte herhangi bir spor bir takim belki de 1992 Olimpiyatlari yetenek en büyük koleksiyonu yapilan Michael Jordan, liderligindeki ilk Dream Team, ardindan sona erdi. Simdi, oyun, koku zayiflik daha geçis odakli, serbest akan sürümü özelligi ve uluslararasi ekipleri, Amerikan oyuncularin baslarina yigin daha fazla onur kirici çok istekliydiler.

Bu durum en iyi basketbol aslinda NBA’de oynanan olmadigi konusunda spekülasyon birçok neden olur. Birçok medya yorumcu Avrupa tarzi oyun için kendi tercihi göstermistir. Amerikan takimlari saglikli bir on yil daha iyi parçasi için uluslararasi rekabette dayak yemis, çünkü kimse bu kavrami göz ardi etmek çok aptalca olmasi gerekir.

Onu çok daha zor hale NBA sampiyonlugu kazanan takim adlandirilan olmasidir “Dünya Sampiyonu.” Bu baslik nasil uygun? Sampiyonluk ekibi dünyanin en iyi takimi oldugunu kanitlamak zorunda degil mi?

Ne ABD ve Euroleague sampiyonu arasinda gerçek bir Dünya Sampiyonasi serisi tutma sorunu olurdu? Böyle bir olay dünya çapinda ilgi ile birlikte ‘PR’ degeri, muazzam olur ve oyun kendilerini bir kez ve en iyi basketbol oynanir Atlantik’in hangi tarafinda tüm razi hizmet verecek.