flash oyunlar

Macromedia Flash 1996 yilinda geldi ve baslangiçta baska büyük ölçüde medya ücretsiz web sitelerine animasyon ve etkilesim eklemek için tasarlanmistir. Ancak, gelistiricilerin yazilim potansiyelini fark etmeye basladi önce uzun degildi ve islevselligi her yineleme ile kullanilabilir hale geldi ekledi.

Ilkel komut dosyasi etkilesim yolunda küçük izin gibi Baslangiçta, odak, animasyon hakkinda daha fazla oldu. Ancak, sürüm 5 ActionScript tanitimiyla, Flas basit bir web tabanli oyunlar gelistirmek için güçlü bir platform haline geldi. Tam gelismis komut dosyasi için temel animasyon ve kullanici etkilesimi bu geçis gelistiriciler için büyük bir adim oldu, ve sofistike web tabanli uygulamalar ve interaktif oyunlar mümkün izin verdi.

2001, Flash oyunlar her yerde web sitelerinde görünmeye basladi, ve erken girisimleri ilkel ve bu asteroitler ve Tempest gibi arcade klasiklerini tekrar odaklanma egiliminde iken, bu online topluluk arasinda son derece popüler kaldi. Onlarin ilk popülerlik ragmen, Flash oyunlar, bagimlilik zaman dolgu biraz daha fazla gibi uzak bozmak is yerinde on dakika için mükemmel biliniyordu.

Ancak, hatta bir yerde temel araçlari, gelistiriciler Flash tabanli oyunlar çok çesitli ile geliyordu. Bu Sonic ve Mario Kardesler gibi sik Platformu remakes son derece popüler oldu ve iyilestirilmesi grafik yetenekleri çok daha çeker oyun oynamak için izin verdi. PC ve konsol oyunlari rekabet açisindan endise çok az olmasina ragmen, Flash oyunlar zaten birçok çevrimiçi topluluklar ayrilmaz bir parçasiydi. Popüler forum yazilimi içine Flas eglencelerle entegrasyonu hem küçük ve büyük toplum üyeleri arasinda büyük rekabete yol açti. Artik bes ya da on dakika israf bir olgu degildi, çetele geliyor üst hakkindaydi!

Özellikle alt özellikleri makinelerde performans ile, sorunlar olsa da hala vardi. Flas özellikle oyunlari çalistirmak için tasarlanmamistir gibi, kaçinilmaz olarak birçok aksiyon oyunlari inhibe bazi makinelerde, o hizli veya düzgün çalisan degildi. Hepsi bir sonraki sürümü ile önemli ölçüde degistirmek için kurulmustur.

2004 yilinda Flash MX sürümü ile Flash uygulamalari üzerinde daha fazla kontrol izin ActionScript 2.0, geldi, ve gelistirilmis veri ve medya isleme özellikli. Çogu türler zaten çarsi gelen yaris oyunlari ilk kisi shooter için, kesfedilmis olmasina ragmen, en iyi henüz gelmek oldu. Tasima gelismis veri son dönemdeki entegrasyonu kullanicilarin böylece itiraz ekleyerek, birçok oyun gelistiricileri düzeyleri ve çok daha etkili tablolar uygulamak için izin verdi.

2004 yilindan bu yana, Flash oyunlar çarçabuk çikmistir, ve sadece birkaç kisa yil önce piyasaya yavas, bloklu basliklari pek dikkatleri üzerine çekiyor. Gelismislik düzeyi gelistirmek, ve bir sey çigir açan serbest birakilmadan önce uzun bir süre olacak iken devam ediyor, web üzerinde zaten çok sayida klasik Flash oyunlar var zaten. Bu ‘Çubuk Kriket’, ‘Bejeweled’ ve ‘Yeti Sports’ olarak basliklari tüm son derece popüler ve ziyaretçiler her gün binlerce çekmek. Basit bir fikir oynanabilirlik ve yürütme bu Flash oyunlar en popüler hiç yayimlanan bazi olun.

Bu ücretsiz oyunlar sunan siteleri de degisiyor, kamu yeni oyunlar bulmak için tek tek siteler (örnegin yazarlar web sitesi gibi) ziyaret etmek zorunda degilsiniz, bunun yerine gelistiriciler büyük “flash oyunlar” web sitelerine kendi oyun gönderiyorsunuz – 1000 sunan siteleri ücretsiz oyunlar – böyle bir örnek www.itsall3.com olan – cep telefonlari (3gp video) için ücretsiz oyunlar ve ücretsiz komik videolar içeren bir site.

Oyunlar gibi büyük koleksiyonlarina kendi oyun göndererek gelistiriciler için faydalari nelerdir? Bu çarsi siteler 1000 ziyaretçi günde almak, böylece gelistiriciler oyun daha hit almak – siteler oyunlari ev sahipligi olarak hiçbir bant genisligi maliyeti var ve gerekirse bir baglanti gelistiriciler web sitesine geri oyunda her zaman var.

Bu meraklilari 1990’larin basinda arkasindan yatak programcilari çok farkli degildir. Birçok genç gelistiriciler gibi BASIC gibi programlama dilleri durumu üzerine büyüdü ve Flash daha yeni varis yaraticilik ve ilham ayni düzeyde yol açti. Flas gerçek programlama daha fazla komut dosyasi içeren ragmen, kendi oyun (nispeten) olusturmak mümkün olmanin temel itiraz kolayca basarisinin önemli bir parçasi olmustur.

Belki de Adobe / Macromedia gelecekte oyunun yaratilmasi tarafina dogru yalin olacak, ya da belki de odak noktasi her zaman animasyon ve web tabanli uygulamalarin gelistirilmesi olacak. Her iki sekilde de, Flash oyunlar web ayrilmaz bir parçasi haline gelmistir ve öngörülebilir gelecekte kalmak için ayarlanmis oldugunu hiç süphe yoktur. Boru hatti bir sonraki sürümü ile, Flash oyunlar yeni nesil deposunda ne görmek ilginç olacak.